Din păcate, colegul nostru de breaslă Tibi Fărcaş şi-a închis blogul, la scurt timp după apariţie. L-au descurajat comentariile (încă) tipice de pe la noi?
Întrebarea căreia toată lumea îi căuta un răspuns şi-a găsit explicaţia în reacţia lui Tibi la postul Să facem blogurile obligatorii
Sper ca Tibi să rămână o prezenţă constantă printre bloguri, măcar la capitolul "comentarii".
“Dezvăluire uriaşă: [b]de a închis[/b] Tibi Fărcaş blogul Tipăreşte E-mail
Scris de Andrei Aronet ”
Probabil ai vrut sa spui “de ce a”. Daca nu my bad. Astept o explicatie. Daca e o greseala de tipar, sa zicem, poate e mai bine sa citesti si tu postul scris mai jos de catre tine. Si poate tu si UnCopilutz sa incercati un livetext pe la ziarel voastre si sa vedem care mai e povestea cu greselile si scrisul corect. Nu ma scuz si nu imi scuz greselile gramaticale in texte, dar in opinia mea editorul care nu e altceva decat un corector nu e ziarist ci doar un simplu scrib care ca si cei care pun rama la un tablou nu fac decat o munca obisnuit anonima. Sigur ca sunt si editori care nu sunt simpli corectori care chiar stiu sa slefuiasca un articol dar nu e cazul. Vitual vorbind, am aprins si eu o lumanare pentru dfunctul blog al lui Tiberiu Farcas, as fi zis tibi dar nu imi mai permit acest lux. Explicatia cred ca e alta.
Cine spune ca editorul este doar un simplu corector, un scrib, ori e idiot ori i s-a urcat presa la cap. Un editor bun depisteaza ce lispeste din material (nu doar litere sau cratime), ci si informatii si raspunsuri la intrebarile elementare pe care si le poate pune un cititor. In SUA, de exemplu, e un alt stil de lucru. Reporterul gaseste informatia, iar editorul o redacteaza intr-o forma jurnalistica. Acolo e o adevarat echipa reporter-editor, cam cum e echipa reporter-cameraman intr-o televiziune. Dar poate acuz eu degeaba si A.B. a dat doar peste editori-corectori, de la care nu a invatat nimic (nici sa scrie bine ca ziarist, nici corect in limba romana). Asta e cel mai trist.
A.B., cu cat scrii mai mult, cu atat imi dai mai multa dreptate. In locul tau n-as intra in discutia asta, sincer.
@Diana, la Radio Cluj se practica un sistem asemanator la stiri, unde redactorul scria informatia reporterului in forma de care avea nevoie pe post, cerea date suplimentare etc. – in rest, am vazut cazuri destule in care mai ca ar fi trebuit semnat editorul, nu autorul, sa zicem A.B. Din pacate, in majoritatea cazurilor, renunti la a mai cere alte completari la material din lipsa de timp – sau pentru ca reporterul respectiv are deja alte 2-3 subiecte pe cap.
uite ca l-am redeschis!