Nu am fost niciodată membru APPC (Asociaţia Profesioniştilor din Presă – Cluj). Iniţial, am sperat că ar putea fi un mod în care jurnaliştii să stabilească nişte reguli comune de lucru. În cele din urmă, a devenit clar că regulile, deocamdată, le stabilesc numai patronii.
Dar principalul motiv pentru care nu m-am înscris în APPC a fost că veneam la redacţie şi îmi găseam câte un coleg nervos. "Care-i problema?", întrebam. "Aaaa, nimica, ne certam pe forumul APPC…", venea replica. Aşa am văzut – subiectiv, personal – APPC din afară. Un loc unde lumea se ceartă.
Aseară am aflat că Claudia Romitan şi Camelia Jula au demisionat. Nu oricum, ci cu demisii în care scriu de "profesionişti binevoitori", respectiv şi unii care "doar se pretind profesionişti". Nu sunt primele plecări de acolo şi înţeleg că mai urmează şi altele. Le înţeleg motivele, chiar dacă nu le-au scris în demisii.
Normal că jurnaliştii nu au condiţii de muncă mai bune. Câtă vreme nu putem să nu ne certăm într-o asociaţie profesională, forumuri sau bloguri, şansele de a crea un sindicat adevărat sunt zero.
Edit: Din Asociaţia Profesioniştilor din Presă – Cluj şi-au mai dat demisia Bianca Pădurean şi Ruxandra Hurezean. Am citit la Vasile că ar pleca şi Claudiu Pădurean – l-am sunat şi l-am prins la telefon în timp ce îşi scria demisia.
Citiţi aici textul demisiei lui Claudiu; din câte ştiu, el e singurul care a dat un nume în scandalul care a stat la baza valului de plecări. El spune că un jurnalist din APPC ar fi responsabil pentru mai multe atacuri la persoană din ultima vreme, dar că nu are dovezi; prin urmare, pleacă el.
Stimate fost coleg
asa e,au fost polemici pe forumul APPC in timp pt ca asa e breasla. Plina de oameni cu personalitate. Nu uita de faptul ca ai particicat la Baisoara la proiectul cu Lado. Si f bine ai facut.
Tot din afara puteai sa vezi http://www.presaclujeana.ro
citeste capitolul parteneriate, proiecte
citeste si sectiune comunicate
vei vedea ce s/a facut bine aici, chiar foarte bine.
Si intreaba/i pe colegii tai cum s/au simtit la lansarea APPC de la Rest Victoria, si la cele doua lansari unicat in istoria presei, de la City Plaza si de la Terasa Sinaia, ale anuarelor APPC. Au fost trei petreceri enorme. Plus cele doua petreceri de 8 martie, cand APPC si.a sarbatoritfetele din asociatie.
Se uita prea usor,se loveste pres usor. Cata munca si cate emotii, cat timp implicat!
Au fost si bune si rele, dar bataliile de pe forum au ramas acolo.
Iar ce s/a realizat le bate de departe. Sa fim obiectivi.
Cu stima Tibi
Tibi, nu zic ca nu s-au facut lucruri bune la APPC. Voiam sa ma inscriu, la un moment dat, tocmai pentru ca era loc de proiecte pentru ziaristii clujeni.
Dar sunt de acord cu demisionarii: nici eu nu as lucra cu oameni care ma injunghie atunci cand se cred anonimi. Chiar daca actiunile lor sunt particulare, nu implica si (sper!) nu reprezinta asociatia…
Am o curiozitate. E pur tehnica si insist sa nu fie interpretata altfel. Cum afla cineva care nu lucreaza la citynews ip-urile de pe care sunt postate comentarii pe acel site ?
Comentarii similare, folosindu-se aceleasi “nick-name-uri” si aceleasi modalitati de adresare au fost postate si in alte locuri. Nu doar pe CityNews.
padurene, toti il f… pe farcas asta, da eu numa de el am auzit in appeceu ala al vost. ala a facut dupa cate stiu eu cartile alea si tat ala alearga pt voi. Si voi tat pe ala dati.
Eu am citit ce ai scris tu si nu cred ca e asa bine ce scriii.
Ca omu dupa cate il stim tati le cam zice verde in fata si are destui “prieteni” . Io nu cred ca ala face asa ceva, ce zici tu. Ala e un fraier care alearga pt voi si il f… toti pe la spate. Dupa ce se va satura de kkturile voastre va pleca din apppceu lui peste prajit si sa va vad atunci pe tati.
studentu
@Cru – nu voiam sa fac APPC-ul sindicat; ziceam doar ca daca jurnalistii nu se inteleg intr-o organizatie profesionala (asa cum e APPC), n-au sanse sa creeze una sindicala adevarata.
Eu vad inca rostul unui sindicat puternic in breasla asta.
mama da e subiect mare
tibi te-a tradat felul tau de a scrie, inconfundabil
pleci la shity?
p.s. MOARTE apepeceului
demisia!
suporteru, ce e aia shity?
ce subiect ma suporteru ca nu zici? ca in rest numa injuri.
ma bucur sincer ca APPC a publicat doua anuare si ca mai are tot felul de proiecte. dar ce a facut APPC in cazul jurnalistilor agresati ? ce a facut APPC cand mai multe persoane s-au plans de celebrul Petcu ?
De certurile de pe forum a auzit toata lumea dar certurile astea au si un final sau un rezultat ?
Profesionistii din presa … Esti jurnalist tanar si auzi de APPC, ai impresia ca e ceva mai mult decat redactia. Un loc in care se schimba idei se lucreaza proiecte jurnalistice, se fac competitii adevarate, se consolideaza o retea de profesionisti. Stai o vreme si analizezi situatia. Si vezi ce se face la APPC. Se publica un anuar, admirabil, se fac intalniri cu purtatorii de cuvant, admirabil din nou, se mai fac intalniri cu diferite teme, si mai admirabil. Dar din nou, te intrebi ce face APPC pentru profesionalismul tau? Unde sunt cursurile de pregatire pentru jurnalistii cu putina experienta, ca daca stiu ceva este ca obiceiurile proaste din presa se transmit de la jurnalistii mai batrani la cei tineri. S-a auzit de APPC si de Tibi Farcas, dar ce a facut aceasta asociatie pentru a ridica nivelul presei?
Oricum ca jurnalist esti singur. Esti doar tu si cititori tai. APPC zice ca ofera protectie si a fost creat cu dorinta de a elimina neprofesionalismul din presa si de a stabili reguli. Regulile sunt inscrise in Codul Penal. Ca jurnalist esti tu si cititorii tai pe care nu poti sa ii minti la nesfarsit. Cand am auzit prima data de APPC speram sa ajung intr-o zi sa pot spune da domle` la APCC se cauta performanta jurnalistica. Din pacate in zilele astea mi s-a dovedit ca nici in alte parti nu se cauta performanta jurnalistica. Si cu amar am recunoscut cata dreptate avea unul dintre dinozaurii presei din Romania, care mi-a spus> vrei ceva trebuie sa fi si smecher, nu cauta nimeni profesionalismul.
OK> on topic: Cine pune pariu ca in urmatoarea perioada se mai face o asociatie a presarilor?
Attila Biro
Attila si Alexandra, sunt un membru appc mai tacut si nu imi voi da numele pt ca aici, in presa noastra , din pacate, si asta nu e bine, se acuza pe banuieli, si apoi esti criticat. Asta se intampla acum.Si e inadmisibil.
Este printre rarele dati cand eu scriu pe un blog. Nici pe forum nu scriu dar il citesc. dar acum numai pot sa tac.
Va spun ca desi exista certuri sau discutii, ca in orice alta asociatie sau fundatie sau partid la APPC s/au facut multe. Si iti indic doar sa te uiti si pe siteul asociatiei, la proiectele Phare etc nu doar ope forum. Ce nu inteleg multi e ca forumul este o platfoma de opinii si modul unde conducerea comunica ce are de spus si unde se discuta cele spuse de conducere sau membri.
Eu fac parte din reteaua de jurnalisti ADO. Sunt un jurnalist e audiovizual mai vechi dar nu f vizibil. Uitati/va in jur nu doar ce spun unii si altii ca se cearta unu sau doi sau 10. Sa stii ca eu raman membru pt ca asa cum e asociatia asta, ea a facut ceva pentru jurnalisti. Inclusiv intalnirea de ieri cu Mitropolitul Anania a fost o initiativa buna, eu nu am participat ca nu am putut, dar am citit in ziare de ea. Si multe altele, poate nu asa vizibile. E normal sa fie discutii, e normal pt ca asa e in media. Dar sa stii ca nu cred ca va mai fi cineva in stare sa alerge atata ca unii din conducere ca aceasta asociatie sa existe deci nu cred ca se va mai face una. In ce il priveste pe Tibi care vad ca aici este injurat de/a dreptul as dori sa spun ca fara el ar fi imposibil sa se mearga inainte. Nu e soarele de pe cer dar eu nu stiu cine s.ar mai agita asociatie, de la inceput. Si vad ca e contestat, injurat etc.
Ca sa nu fie interpretari vreau sa va spun ca lucrez la o televiizune locala si ca sunt numai de 1 an in appc dar de 12 in presa.
Pt Alexandra
nu te cunosc, vad in poza ca esti tanara. Sa stii ca APPC a fost singura organizatie care a invitat politia la o dezbatere despre jurnalistii agresati. Si ca multi au venit si a fost ok. Eu am participat. Dar eu acolo Nu te-am vazut. Efectiv vad cum criticati fara sa cunoasteti bine ce a facut asociatia asta, fara sa va uitati la proiectele ei. Nu este bine si mai ales nu este corect.Faptul ca 90 de jurnalisti s.au asociat este ceva in sine extraordinar, o reusite a acestei bresle dificile din care facem parte toti.Si poate daca am fi uniti, mai uniti am merge mai departe si mai bine. Pt ca este nevoie de o astfel de asociatie. Uitati/va ce se intamppla in capitala, unde sunt mai multe astfel de asociatii si nu se cearta nimeni in halul asta. La ei cum de se poate?
Sper sa se ajunga la un final normal si APPC sa reziste.
apepecistule, uite că eu critic ştiind, nu cum acuzi tu pe alţii, care “critică fără să ştie”
e o supremă ipocrizie (nu din partea ta, care nu eşti în executivul asociaţiei) asumarea proiectului LADO, şi cum citesc la tine, “proiectele phare”. APPC NU A SCRIS ÎN VIAŢA EI UN SINGUR PROIECT DE FINANŢARE EUROPEANĂ. UNUL SINGUR! ambele proiecte au fost făcute de alte organizaţii, iar appc a fost trasă peste. chiar şi aşa, au fost certuri şi istericale pentru fiecare proiect în parte.
întîlnirea cu jandarmeria a fost o idioţenie grosolană. repet (a 4-a oară): fix de dezbateri au nevoie ziariştii agresaţi. fix de dezbateri.
PS se ceartă şi asociaţiile din capitală, dar certurile nu sunt vizibile. la fel cum nu sunt vizibile nici cele din interiorul APPC, unde rufele se spală pe un forum privat.
Appcist> sunt sigur ca in asociatie sunt o groaza de oameni care au sperante si gandsc ca si tine. Dupa cum am mentionat am avut experiente si cu alte organizatii media si inca nu am gasit nici una care chiar sa se ocupe doar cu presa si sa incerce sa creasca nivelul profesionalismului din media. In mintea mea un APPC ideal ar fi cel care propune teme junalistice care sa fie realizate de catre membri asociatie si care sa aibe un scop binedefinit. Gandeste-te ce ar insemna o campanie antispaga in Cluj la care in acelasi timp sa lucreze 30 de jurnalisti bine coordonati. Un APPC ideal ar fi cel care la sfarsit de an sa acorde premii pentru jurnalisti dar pe criterii adevrate adica performata si profesinalism. Ce ar insemna pentru junalistii tineri un concurs de reportaje. SI evident preocupare centrala a APPC ar fi profesionalizarea junralistilor, cursuri permanenente cu jurnlisti din capitala si din alte tari pe domenii. Iti garantez ca daca un oarecare APPC ar face asta in 3 ani presa clujeana ar da clasa celor din Bucuresti.
Attila Biro