Select Page

Se dă o firmă mare, mare (atât de mare, încât ZIUA o va numi doar "companie"), dar plină de şefi în plin proces de fosilizare. O instituţie în care reforma informatică a fost acum vreun an, când au renunţat la FoxPro şi au trecut la tehnologie mai bună, generaţia 1999.


Se dă Electrica. De pereţi.


Cum nu vreau să văd moace acre prin găurica ghişeului la care tre să te apleci ca să vorbeşti, că prostului de client îi stă bine cocoşat în faţa autorităţii, plătesc factura pe net. Online banking. Am activat "plăţi directe furnizori", adică Electrica trimite factură, banca trimite banii. Oricâţi bani apar pe factură. Altfel spus, "luaţi cât vreţi de la mine din cont". Nici asta nu le iese.


Săptămâna trecută, dimineaţa, sting lumina pe hol şi ies din casă. În uşă, notificare de la Electrica: aveţi restanţe, v-am decuplat conform contractului. Intru înapoi în casă, aprind la loc lumina. Pornesc calculatorul şi îmi verific contul bancar. Plăţile erau făcute.

 

Dau telefon la Electrica – am o restanţă din februarie anul trecut, luna în care mi-am activat plata directă din cont. De ce? Pentru că Electrica cere băncii doar factura curentă, nu şi restanţele. De ce? Nu se ştie. Păi vă fac un ordin de plată din cont? Nu, mai bine veniţi dv. la ghişeu să nu fie probleme. Normal. Nu văzusem de mult vaci cu cabină up close and personal şi mi-era dor de coatele pensionarilor clujeni.


Madama de la ghişeu mă anunţă că am de plătit şi 70 de lei taxa de reconectare. Cucoană, ghinion, io nu-s deconectat. Păi v-o fi lăsat electricianul cu curent, dar apăreţi deconectat, tre să plătiţi. Aaa, şi asta nu puteţi plăti cu card bancar, doar cash. Îi doresc în gând să i se ia curentul când se epilează. Plătesc factura – cu cardul – şi atât. Nu m-aţi deconectat, nu vă plătesc reconectare, că nu plătesc lucrări inexistente.


Păi să vedeţi, că tre să justific aici în program. Justifică, de aia eşti la serviciu. Dar să nu aveţi surprize, dacă vă taie acuma? E, asta abia aştept să văd: cum Electrica va tăia curentul unui abonat deconectat, dar care e cu toate facturile la zi. Deci sper să mai am curent. Dacă îl taie brusc, ghinion, n-o să mai pot scr